rita av mönster och klippa ut tyg
Att rita av mönster och klippa ut tyg är avgörande steg i varje syprojekt. Genom att arbeta noggrant i dessa moment kan du spara både tid och material, och resultatet blir snyggare och mer välsittande. Här är några tips för att lyckas!
Hur börjar man sy?
Vi får ibland frågan hur gör man?! Alltså hur börjar man sy? Då brukar vi tipsa om att hitta ett mönster du är sugen på att sy, börja med något lite lättare t ex en kjol. Du hittar många inspirerande modeller här. Sedan väljer du tyg som passar, det står ofta beskrivet vilka tyger som lämpar sig på mönstret, men annars finns vi i personalen redo att ge förslag.
Här nedan ser du två mönster som kan vara bra att börja sy!
hitta rätt storlek och räkna ut tygåtgång
Innan du köper ditt tyg så behöver du veta tygåtgången. Den finns angiven i mönstret och för att hitta rätt storlek ska du mäta dig själv. Vid byxa och kjol är oftast stussvidden och midjemåttet viktigast för att får reda på rätt storlek. Vid överdelar är det först och främst bystvidden du utgår ifrån, på vissa modeller kan även midjemåttet vara viktigt. Ska du sy en klänning behöver du kolla byst, midja och stuss!
När du har dina mått så är det dags att titta i måttabellen för att välja storlek. Du kan också ha koll på måttlistan för det färdiga plagget, där ser du hur rymligt plagget blir när det är klart. Hamnar du mellan två storlekar du du ta hjälp av den och fundera på hur mycket rörelsevidd du önskar och om du vill gå upp eller ner en storlek.
kroppsmått på Peachy Pants

plaggmått på peachy pants

kopiera mönstret
Nu när du har din storlek ska du kopiera mönstret till mönsterpapper som du kan lägga ut på tyget. Detta innebär att du lägger mönsterpapper ovanpå mönstret, hittar vilken linje du ska följa och ritar av den. Vill du bara sy en storlek av mönstret kan du även klippa ut mönstret direkt, utan att kopiera först, då gäller det att hålla samma kroppsform och inte sy åt någon annan ;)
Ha koll på trådraken!
Det är superviktigt att du har koll på trådraken när du lägger ut mönstret på tyget. Trådraken är markerad som en lång, lång pil på mönstret och heter "grain line" på engelska. Den ska du matcha in med tygets trådrak för att plagget ska falla snyggt. Trådraken är de trådar som löper längs med tyget (även kallad varp i vävda tyger). Den är parallel med stadkanten av tyget.
Har du ett mönstrat tyg är det lätt att hitta, då lägger du pilen vid samma bit i mösnterrapporten på tyget längs med hela plaggdelen.
Är det ett enfärgat tyg som du inte ser trådraken med blotta ögat kan du mäta så att trådrakspilen ligger parallel med stadkanten längs med hela plaggdelen.
klipp ut!
Nåla fast alla plaggdelar på tyget, i mönstrets beskrivning brukar det ofta finnas med en liten "karta" hur du kan lägga ut delarna för att få så lite spill som möjligt, men hittar du en bättre lösning kan du ju såklart pussla själv. Hur delarna får plats beror ju på hur brett tyget är. I princip vill du få så lite spill som möjligt, men med så stora bitar som möjligt av det spill du får.
När du lägger ut dina delar ska du också ha koll på om tyget har en ledd, dvs om det ser likadant ut uppåt och neråt. T ex manchester och sammet har en ledd, det är ljusare åt ena hållet. Har tyget det så behöver alla mönsterdelar ligga åt samma håll! Har det inte det så kan du vända på dem åt olika håll om du sparar tyg, men generellt sett är det alltid bra att ha alla delar åt samma håll. Vid byxsömnad kan man dock spara ganska mycket tyg genom att lägga delarna åt olika håll, ibland får alla delar plats på en tygbredd, eller i alla fall lite omlott.
Dags att klippa ut, håll koll på hur mycket sömsmån som är inräknat i mönstret (står i beskrivningen) De mönster vi säljer har oftast 1cm inräknat, men det varierar, så kolla det innan du klipper, ibland behöver du lägga till sömsmåner själv! (när du behöver lägga till sömsmåner själv kan denna lilla sömsmånsguide vara behändig)
Tips att ha kvar mönsterdelarna fastnålade tills du börjar sy så håller du koll på vilken del som är vilken!
En liten reel om att RITA AV MÖNSTER OCH KLIPPA UT TYG
Vidare kan ni se Kajsa rita ut mönster och klippa ut ett par Peachy Pants på vår instagram här.